Menu
Manažer oblasti: +420 720 959 505
Zpět na výpis

České korunovační klenoty na dosah

4.4.2017 17:30 – Výstava na Zámku Mitrowicz u Týna nad Vltavou nabídne v červnu a červenci české korunovační klenoty.

O PROJEKTU

Výstava „ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH“ na Zámku Mitrowicz

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Současnou soupravu tvoří Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační plášť shermelínovými doplňky. Od roku 1962 jsou národní kulturní památkou a nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svatováclavská koruna je čtvrtou nejstarší královskou korunou na světe a nechal jí zhotovit sám Karel IV. ještě v době, kdy měl pouze titul moravského knížete. Následní osud korunovačních klenotů je natolik zajímavý, spletitý a mýty opředený, že je téměř povinností je alespoň jednou za život spatřit a nechat se fascinovat uměním tehdejších zlatnických mistrů. Originály klenotů jsou však ke spatření jen jednou zhruba za pět let a návštěvníci musí na Pražském hradě čekat mnoho hodin, aby je nakrátko spatřili. I přesto je o ně obrovský zájem a při posledních výstavách si klenoty prohlédlo 30.000 až 45.000 tisíc lidí.

V roce 2013 tak vznikla myšlenka na výrobu věrných replik Svatováclavské koruny, žezla i jablka, které by se staly součástí putovní výstavy „České korunovační klenoty na dosah“, s cílem umožnit prohlídku co největšímu počtu obdivovatelů symbolů české státnosti po celé České republice. Autorem věrné repliky Svatováclavské koruny je jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiří Urban z Turnova, který již realizoval šperky pro papeže Jana Pavla II. či pro britskou královnu Alžbětu II. Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla. Manželé Cepkovi s Jiřím Urbanem spolupracovali také na světově nejdokonalejší kopii císařské koruny Svaté říše římské.

Od roku 2013 měla putovní výstava zastávky v Praze, Brně, Olomouci a v poslední době také v Karlových Varech a v Pardubicích. Např. v Letohrádku Mitrovských v Brně výstavu po dobu tří měsíců navštívilo přes třicet tisíc návštěvníků..

VÝSTAVA NA ZÁMKU MITROWICZ

Je nám velikou ctí, že budeme moci uskutečnit výstavu „České korunovační klenoty na dosah“ i na Zámku Mitrowicz vKolodějích nad Lužnicí, a to vatraktivním prázdninovém termínu od 1. 6. do 31. 7. 2017. Expozice bude umístěna v reprezentativním 1. patře zámku a bude součástí oficiálního prohlídkového okruhu. Prohlídky zámku jsou plánované každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00 h, a díky této jedinečné výstavě očekáváme celkovou návštěvnost až 10 000 osob.

Výstava korunovačních klenotů je určena pro všechny věkové i zájmové kategorie, studenty škol, širokou i odbornou veřejnost, zájmová sdružení, seniory i pro zahraniční návštěvníky, pro které bude připravena jazyková mutace.

Více o zámku na www.zamekmitrowicz.cz