Menu
Manažer oblasti: +420 720 959 505
Zpět na výpis

České Vrbné se stává novým centrem vodních sportů na Vltavě

26.7.2017 14:38 – Úsek řeky mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou je doslova prošpikován atraktivními turistickými cíly a službami

České Vrbné, klidová lokalita na severním okraji Českých Budějovic, se zvolna proměňuje v nové centrum vodních sportů na řece Vltavě. Jeho základem je areál s umělým kanálem pro kanoistiku a rafting, chráněný přístav pro malé i velké lodě s veškerými navazujícími službami, půjčovna lodí, jízdních kol, in-line bruslí a dalších sportovních potřeb. Nově je zde umístěno také informační centrum Stezky řeky Vltavy.

„Není náhodou, že jeden z pěti vltavských InfoPointů, které obsluhují řeku a její okolí od Českých Budějovic až po Týn nad Vltavou a při odbočce po Lužnici také do Kolodějí, je umístěn právě zde. České Vrbné se nachází zhruba v polovině rušné stezky pro cyklisty a in-line bruslaře mezi centrem Českých Budějovic a Hlubokou nad Vltavou a díky již existujícímu zázemí roste jeho význam také přímo na řece Vltavě, kam se po více než padesáti letech vrací pravidelná a rekreační lodním doprava,“ uvedl předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.

Potenciál trasy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou, městy, která jsou sama o sobě významnými turistickými cíly regionu, je podle něho mimořádný. Cyklostezkou kolem vodáckého areálu Lídy Polesné, který je svým charakterem jedním z mála v České republice, projede o některých víkendech více než sedm tisíc lidí. Ročně se pak počet návštěvníků pohybuje okolo sta tisíc. V rámci projektu Splavnění Vltavy došlo ke zřízení zastávky lodní dopravy, výstavbě mariny a počítá se s přesunutím cyklostezky přímo do areálu.

„Vodní cesta je další z forem vyžití návštěvníků i obyvatel Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou na této trase. Předpokládáme, že s postupným nárůstem lodního provozu zde dojde také k dalšímu rozšíření navazujících služeb,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek a připomněl, že již stávající turistická a rekreační infrastruktura této oblasti umožňuje kombinaci výletů pěšky, na kole, in-line bruslích i na lodi. „K tomu je třeba připočítat obrovské množství zajímavých cílů, jako je například Sportovně relaxační areál na Hluboké, golf, zoologická zahrada, zámek, Alšova jihočeská galerie a podobně,“ zdůraznil Polášek.

V Českém Vrbném se pak koncentrují všechny aktivity související s loděmi. Zdejší marina využívá existenci umělé slalomové a vodní trati ve vodáckém centru Lídy Polesné, k němuž se přirozeně přimyká přístaviště s potřebným sociálním i technickým zázemím. Sportovní podniky pořádané na oblíbené slalomové dráze mohou být vítanou záminkou pro zakotvení lodi právě na tomto místě. Stejně tak se nabízí možnost přerušit plavbu, pohodlně zakotvit loď a využít kvalitní cyklostezky k návštěvě okolích měst, ať už to budou České Budějovice či Hluboká nad Vltavou. Samozřejmostí je možnost raftingu a jízdy na divoké vodě na kajacích a kánoích. K dispozici je ubytování v kempu či na ubytovně. V areálu je také restaurace a hřiště pro plážový volejbal. Kanál mohou využívat nejen vrcholoví sportovci, ale i amatérští kanoisté.

Jednou z blížících se velkých akcí ve vodáckém areálu Lídy Polesné je ve dnech 12. a 13. srpna Evropský a Český pohár v raftingu. Návštěvníky čekají dva dny plné sportu, proložené klasickou sobotní pozávodní afterparty.

Právě v souvislosti s cílem sjednotit informačně takto rozsáhlou turistickou nabídku do jednoho celku, vznikl projekt Stezka řeky Vltavy. Jde v podstatě o informační portál a rezervační systém zážitků doplněný o informační centra, takzvané InfoPointy na Vltavě pod Českými Budějovicemi. „Stezka Vltavy postupně soustřeďuje veškeré informace o vltavské vodní cestě a na ní poskytované nabídce služeb a současně aktivně podporuje zkvalitňování stávající nabídky a rozvoj úplně nových služeb na tomto úseku řeky,“ poznamenal Šťastný.

O nabídce a provozu jednotlivých InfoPointů získá návštěvník informace online na stránkách: www.stezkavltavy.cz. Online rezervační systém pokrývá celé návštěvnické spektrum od jednotlivců až po organizované skupiny. Problémem tak není zajistit školní výlet, firemní akce či třeba svatbu přímo na lodi.

Kontakt:

Jihočeská centrála cestovního ruchu
B. Němcové 12/2, P.O.Box 80, České Budějovice CZ 370 80
Ing. Jaromír Polášek, ředitel
e-mail: polasek@jccr.cz
tel.: +420 602 557 731
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz

Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, z.s.
Masarykova 35, 373 41 Hluboká nad Vltavou

Bc. David Šťastný, předseda Destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko, z.s.
e-mail: stastny@hluboka.cz                                                                                      
mobil: +420 723 584 866                                                                                                       
www.cb-hl.cz
www.jiznicechy.cz

 

 

https:/www.traditionrolex.com/42